مشاورمود

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

یکی از خدمات وابسته با سلامت روان، مشاوره ترک اعتیاد است. اشخاص بیمار از این طریق می توانند بهترین روش جهت درمان اعتیاد را انتخاب نمایند. آنها می توانند به کمک این مشاوره از توانمندی ها و محدودیت های خود در این مسیر مطلع شوند. بیمار با کمک گرفتن از مشاوران و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های جدید ترک اعتیاد می تواند هماهنگ با نیازهای خود، بهترین روشن را برگزیند. زیرا امکان دارد روشی که بهترین گزینه برای دیگران است بر روی شما هیچ اثری نداشته باشد. بنابراین خود را تحت عنوان شخصیتی منحصر به فرد قلم دهید و راهی را انتخاب کنید که پاسخ مشکلات و نیازهای خود را در آن بیابید.

مشاوره ترک اعتیاد

اهمیت مشاوره ترک اعتیاد

امروزه در حوزه های ترک اعتیاد پیشرفت هایی صورت گرفته است. با این وجود اکثر اشخاص از روش های جدید همچون مشاوره ترک اعتیاد خبری ندارند. همچنین از روش های قدیمی و منسوخ شده استفاده می کنند. برای مثال فرستادن بیمار به کمپ های غیرقانونی، قطع کردن یهویی مواد و بستن بیمار به تخت از جمله روش های قدیمی است که در بلند مدت تاثیر خود را از دست می دهد.

سپس بیمار دوباره به سمت اعتیاد گرایش می یابد. البته ریشه اعتیاد در این روش ها بیشتر مشکلات روانی است که قبلا به آن توجه نشده و بیمار در زمان ترک، فشارهای روانی زیادی را متحمل می شود. حال با افزایش این فشارها، به مرور آسیب پذیری فرد در برابر مصرف بیش از حد مواد افزایش می یابد و مشکل عود پیدا می کند.

بنابراین افرادی که می خواهند اعتیاد خود یا اطرافیان را درمان کنند، بایستی در مرحله اول با یک مشاور در زمینه اعتیاد صحبت کنند. تا از انجام روش های آسیب رسان و غیرمنطقی خودداری نمایند.

وظایف مشاوره ترک اعتیاد و کلینیک ها

اهمیت و تاثیر مشاوره ترک اعتیاد خیلی بیشتر از چیزی است که افراد معمولی به آن فکر می کنند. مشاوران به حرف ها و مشکلات افراد درگیر اعتیاد گوش می دهند و روش های مختلفی را جهت بهبودی آن ها به کار می گیرند. حال اگر بیمار درگیر مشکلات قضایی و حقوقی باشد احتمال دارد مشاور گزارش پیشرفت را به مراکز قضایی یا قاضی تحویل دهد. بنابراین مراکز قضایی در دوران نقاهت با اشخاص درگیر اعتیاد قرار ملاقات می گذارند تا شغل خود را دوباره پس بگیرند.

همچنین در برخی شرایط کمک می کنند تا بیماران شغل جدیدی بیابند و برنامه هایی برای آن ها ارجاع می دهند که شرایط خود را بهتر و بهبود نمایند. البته تغییر نهایی در دست شخص بیمار است ولی مشاوران می توانند روش خود را هماهنگ با افزایش انگیزه بیمار در هر مرحله از التیام و بهبودی تنظیم کنند. اعتیاد علاوه بر فرد معتاد بر روی اعضای خانواده و اطرافیان تاثیر مخرب می گذارد که مشاوره خانواده در صورت نیاز نیز به آن ها کمک می کند.

اهمیت مشاوره ترک اعتیاد

انواع مشاوره ترک اعتیاد

پروسه ترک اعتیاد و درمان آن تنها مختص به علائم جسمانی بیمار نیست بلکه برای پیشگیری از بازگشت مجدد فرد بایستی روان و روح او را بهبود بخشید. حال مشاوره ترک اعتیاد انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط بیمار باید از یکی از آن ها را به کار برد.

مشاوره ترک اعتیاد – مشاوره قبل از ترک اعتیاد

اگر بیمار قبل از ترک اعتیاد به مشاوره مراجعه کند عمل ترک بسیار تاثیرگذار و کمک کننده خواهد بود. مشاور در این مرحله و جلسات مشاوره تلاش می کند که علت اصلی مصرف ماده مخدر، هدف و آسیب هایی که شخص با مصرف بیش از حد به آن دچار شده را ریشه یابی نماید.

سپس انگیزه لازم را در بیمار ایجاد می کند تا در پروسه ترک اعتیاد قاطعانه تر عمل کند. ناگفته نماند که تصمیم گیری برای ترک و درمان اعتیاد کار چندان ساده و آسانی نیست بلکه وجود یک مشاور مصمم و خوب کنار بیمار الزامی می باشد. زیرا مشاور با سرعت بالا و به طور منظم به فرد بیمار کمک می کند که به اهداف خود برسد و بحران را با کمترین مشکل پشت سر بگذارد.

مشاوره ترک اعتیاد – مشاوره بعد از ترک اعتیاد

یکی از دوران بسیار مشکل در زندگی افراد مبتلا به مواد مخدر، دوره بعد از ترک اعتیاد است. زیرا برخی از افراد بعد از پروسه سخت و دردناک ترک،  دوباره مصرف ماده مخدر را از سر می می گیرند. در نتیجه تاثیر مشاوره در این مرحله بالا است و موجب سازماندهی و جهت دهی برنامه ها و افکار شخص بیمار می شود. همچنین اشخاصی که اعتیاد را رها می کنند، شرایط شکننده و حساسی دارند.

حال برای پذیرفته شدن مجدد در جامعه و بازگشت به زندگی نرمال به کمک و همکاری نیاز پیدا می کنند. البته در جلسات بعد ترک در زمینه بهبودی وضعیت کلی به افراد مشاوره داده می شود. سپس مشاوران به افراد کمک می کنند که به زندگی نرمال خود برگردند و با روش های ارائه شده بر وضعیت های دشوار غلبه نمایند. حال می توانند با وسوسه مصرف دوباره ماده مخدر مقاومت کنند. این افراد بعد از ترک اعتیاد می توانند در جلسات گروهی حضور یابند و تجربه های خود را با دیگر بیماران در میان بگذارند.

مشاوره ی قبل ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد – مشاوره فردی ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد به صورت فردی، دارای دو هدف اصلی است که پرداختن به نشانه های اعتیاد و آسیب های حاصل از سوء مصرف ماده مخدر یکی از آن ها می باشد. حال هدف دوم از مشاوره فردی، کمک به ادامه روال بهبودی شخص است. همانطور که قبلا اشاره شد درمان بیمارهای جسمی حاصل از اعتیاد به تنهایی جوابگو نیست. حال مشاوره فردی مسیر اصلی هر پروسه ترک اعتیاد به ماده مخدر، دیگر روانگردان و الکل می باشد.

زیرا جنبه های روانی و روحی اعتیاد را تجزیه و تحلیل می کند. به غیر از این موراد، مشاور در جلسات مشاوره فردی، تجربیات و مشکلات تاثیرگذار بر فرد مبتلا را ریشه یابی خواهد کرد. سپس فرد مبتلا به نوعی از خودشناسی و خودآگاهی می رسد تا به آسانی بتواند با وسوسه مصرف دوباره ماده مخدر مبارزه کند. این جلسات روش زندگی تندرست و بدون ماده مخدر را به افراد بهبود یافته آموزش می دهد و آن ها را در مسیر دستیابی به هدف تشویق می نماید.

مشاوره ترک اعتیاد- مشاوره گروهی ترک اعتیاد

یکی از روش های درمانی نوین، گروه درمانی است که در اکثر مراکز ترک اعتیاد به کار برده می شود و تاثیر بسزایی روی مراجعه کنندگان می گذارد. در این نوع درمان بیشتر از متخصصان مختلف روان و بهداشت برای راهنمایی و هدایت گروه ها استفاده می شود. همچنین معاشرت و در میان گذاشتن تجربیات با گروهی از اشخاص که وضعیت مشابه ای دارند، مسلما تاثیر ویژه ای بر روند بهبودی دیگر افراد مبتلا می گذارند.

مزایای دیگر گروه درمانی این است که احساس تنهایی در جمع را از بین می برد و به هریک از افراد گروه اجازه می دهد که از شکست ها، موفقیت ها و روند بهبودی آن ها تجربه کسب کند. در این گروه ها روابطی به وجود می آید که در لحظه های بحران و یا عود دوباره، افراد را از آن مخمصه نجات می دهد. گروه درمانی مخالف خانواده درمانی، افراد از قبل هیچ گونه رابطه ای با هم ندارند و اعضای گروه چرخشی یا ثابت هستند.

مشاوره گروهی ترک اعتیاد، خود زیرمجموعه هایی دارد که به شرح زیر می باشند.

گروه های فرایند مابین فردی

گروه های حمایت و پشتیبانی

گروه های شناخت رفتار یا رفتار شناختی

گروه های افزایش مهارت یا مهارت افزایی

گروه های آموزشی روانشناسی یا روانشناختی

درمان ترک اعتیاد در بانوان

مشاوره ترک اعتیاد – مشاوره خانوادگی ترک اعتیاد

اعتیاد به تنهایی زندگی فرد مبتلا را مختل نمی کند. بلکه کل اعضای خانواده را تحت تاثیر خود قرار می دهد. فرد مبتلا برای داشتن پروسه درمانی موفقیت آمیز به روابط قوی با اطرافیان و خانواده خود نیاز دارد. البته خانواده نیز بایستی از مزایای مشاوره جهت ترک اعتیاد استفاده نمایند. حال دلایل اصلی نیاز به مشاوره خانوادگی ترک اعتیاد به شرح زیر می باشند.

طبق تحقیقات انجام شده خانواده درمانی موجب کاهش میزان بازگشت به مصرف مواد مخدر، افزایش شادی در بین اعضای خانواده و کمک بچه ها به والدین مبتلا به مواد مخدر در مدیریت شرایط آن ها می شود.

اعضای خانواده از طریق مشاوره و شناخت آسیب های اعتیاد می توانند روال زندگی فرد مبتلا را بهبود بخشند.

اگر اعضای خانواده در جلسات درمانی حضور یابند، موجب پایداری فرد مبتلا در طول دوره درمان می شوند.

اعضای خانواده نقش بسزایی در تغییر زندگی شما دارند.

مرکز مشاوره آنلاین مشاور مود

امروزه جهت افزایش کیفیت زندگی و ارتقای آن، مشاوره حرف اول را می زند. حال تیم مشاورمود با قصد کمک به پیشرفت و سلامت جامعه شکل گرفته است تا هر مراجعه کننده بتواند نتیجه مطلوب در زمینه دلخواه را کسب نماید. همچنین مشاورمود پلنتفرم مشاوره را به صورت مشاوره آنلاین بین فرد مراجعه کننده و مناسب ترین مشاور را در کمترین زمان ممکن فراهم می کند. این مشاور در زمینه هایی همچون مشاوره طلاق، مشاوره کودک، مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج و … مشغول به فعالیت می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *